Slovenský Rybársky Zväz Miestna Organizácia ORLOV

V mesiaci júl 1965 zišli sa členovia SRZ v Orlove Chmeľár, Pavlík, Ilenčík a ostatní členovia na ustanovujúcej schôdzi, pod vedením p. Lemáka tajomníka KV SRZ Košice. Na tejto schôdzi bola založená MO vtedy ešte ČSRZ v Orlove. Vznikla ako dôsledok potreby MO na dolnom toku rieky Poprad, ktorá by sa starala o dobré hospodárenie na tomto úseku, ako aj poskytnutie členom MO využitie sa v športovom rybárčení.
Počas 40 rokov existencie sa MO  ustavične posilňovala za účinnej podpory vtedajšieho KV SRZ. V týchto našich začiatkoch a v posilňovaní našej MO pomáhal aj ONV – odbor PLVH. Na ustanovujúcej členskej schôdzi bolo prítomných 35 členov a dnes registrujeme nad 350 členov, z toho okolo 50 detí, čo je jedenásť násobok členskej základne od roku 1965. Tieto čísla sa každý rok menia, ale len v nepatrnom rozmedzí. Už táto skutočnosť svedčí, že založenie MO SRZ Orlove bolo správnym rozhodnutím.
Keď sa trošku pozrieme do dejín MO a rybárstva v Orlove zisťujeme, že prvé kroky sa datujú už skôr. Pravda nie ako spolok, ale rybolovné revíry prenajímali rôzne súkromné osoby, ktorým rybolov slúžil nie ako šport po dobre vykonanej práci, ale ako zdroj príjmu a lacného mäsa. Povinnosť zarybňovať lovné revíry už im bola cudzia. Toto obdobie trvalo do mája 1939, kedy sa na zoraďujúcom zhromaždení založil rybársky spolok s názvom Rybársky spolok Poprad so sídlom Ľubotín. Prvým predsedom tohoto spolku bol Chmelár Juraj. Tento spolok trval až do riadneho revírovania vôd v roku 1959, kedy spolok zanikol. Revíry potom obhospodarovala MO SRZ Sabinov.
Po čase sa zistilo, že je potrebné založenie vlastnej MO. Za predsedu MO SRZ Orlov v roku 1965 bol na ustanovujúcej schôdzi zvolený Pavlík Aladár, za tajomníka bol zvolený Ilenčík Jozef. Ako členovia výboru boli zvolení Žiak Ján, Diňa Ján, Vojtko Alexander, Bicko Tibor a Gaboš Pavol.
Založenie MO SRZ Orlov bolo veľkým prínosom pre ďalší rozvoj športového rybárstva, pre oblastí Plaveč, Ľubotín, Hromoš, Kyjov, Šarišské Jastrabie, Pusté Pole, Andejovku, Čirč, Obručné a Rusku Vôľu. Postupne do dnešnej doby vo výbore došlo k zmenám obsadenia jednotlivých funkciách a výmene nových členov výboru. Vo výbore pracovali a niektorí členovia ešte pracujú: Balúň Mikuláš, Gajdoš Cyril, Fuchs Marián, Fuchs Pavol, Kovaľak Ján, Kloc Július, Maček Jozef, Mertín Ján, Motýľ Ladislav, Mucha Zdenko, Plavnícký Štefan, Sasarák Mikuláš, Somič Mikuláš, Švec Pavel, Vatraľ Vladimír, Vojtek Rudolf, a Jurkovský Jaroslav.
Základným predpokladom rybolovného práva každého člena SRZ a jeho príslušnej organizácie je držba vlastníckych revírov a hospodárenie na nich.
Naša MO v tejto dobe obhospodaruje revír rieku Poprad, pstruhové potoky vo výmere cez 45 ha, kaprové štrkoviská Orlov, Andejovka a Ľubotín, vo výmere cez 40 ha. Dobrá spolupráca je so všetkými MO SRZ.
Bilanciou dobre vykonanej práce za uplynulé roky a do budúcnosti nás napĺňa radosťou a hrdosťou, ale aj zaväzuje starať sa o prírodu okolo tokov a jazier, ako aj samotné ryby.

Kalendár akcií

<<  August 2020  >>
 po  ut  st  št  pi  so  ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Sezóna 2017

Preteky dospelí...
Image Detail

Kto je Online

Práve tu je 305 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Prihlásenie člena