Začala Hlavátková sezóna 2024
Lov kráľovnej našich vôd potrvá len do konca roka. Na tento lov je potrebné špeciálne povolenie a špeciálne znalosti. Tam, kde sa hlavátka podunajská (Hucho hucho) vyskytuje, stojí na vrchole potravovej pyramídy rýb. Spolu s lipňom tymianovým a pstruhom potočným predstavuje klenot našich vôd. Podmienky potrebné pre prežitie týchto troch druhov robia z ich lovu vrcholný rybársky zážitok na Slovensku, najmä pri ulovení hlavátky, ktorú rybári s úctou titulujú kráľovnou.
S hlavátkou sa môžeme stretnúť len v krajinách povodia Dunaja – v Rakúsku, Nemecku, na Balkáne, najmä však na Slovensku a v Poľsku. U nás sa vyskytuje predovšetkým vo Váhu na úseku od Žiliny vyššie, v Orave, Hrone od Žiaru nad Hronom, Turci, Dunajci, Poprade a ich väčších prítokoch. Vďaka umelému vysadzovaniu sa jej určitý čas darilo aj vo Váhu pri Trenčíne alebo na rieke Ondave. Avšak tlak zo strany predátorov, ako sú kormorán a vydra, pytliakov a rybárov je enormný. Bez umelého vysádzania by u nás ako druh pravdepodobne neprežila.
Kde ju hľadať:
Hlavátka je pôvodná lososovitá ryba, ktorá osídľuje chladné, dobre prekysličené podhorské toky. Obľubuje členité dno s veľkými balvanmi a tôňami, ktoré sa za nimi vytvárajú, alebo tône v zákrutách rieky. Cez deň zostáva skrytá v hĺbke ako typická stanovištná ryba, na lov sa vydáva najmä ráno a večer. Je spoločenským dravcom; v rozsiahlych tôňach môže obývať viacero jedincov, pričom dodržiavajú určitú hierarchiu – najväčší jedinec obsadzuje najlepšie miesto, ďalší sú zoradení podľa veľkosti. Hlavátka sa dokáže prispôsobiť aj stojacej vode, najmä v nádržiach blízko jej prirodzených tokov, kam sa v letných mesiacoch pri nízkom stave vody a vyšších teplotách môže sťahovať.
Kedy je najlepší čas:
Hlavátková sezóna pre držiteľov špeciálnych povolení začína v novembri a trvá len do konca roka. Na hraničných vodách sa hlavátka loví už od septembra. Ideálnym časom je nepriaznivé počasie, úspech prichádza často počas sneženia. Najlepší čas na lov je ráno pri brieždení a večer v súmraku až po zotmenie. Vtedy sa dá aj skúsená hlavátka oklamať nástrahou.
Čím chytať:
Podľa legislatívy lovíme hlavátku výlučne prívlačou na umelé nástrahy alebo muškárením. Muškárom odporúčam trojmetrový prút s minimálnym označením AFTMA 8 a silón s hrúbkou 0,40 – 0,50 mm. Pri prívlači je vhodný pevný prút s vrhacou záťažou aspoň 80 g, ideálne 150 g, dlhý 2,4 – 2,9 m, s veľkými očkami. Na kvalitný navijak veľkosti 4000 radšej použite silón, keďže prívlačová šnúra v mraze zamŕza. Povolené sú iba nástrahy s minimálnou dĺžkou 15 cm. Dôležité je mať na zostave vysokopevnostné komponenty. Farba nástrahy by mala pripomínať prirodzenú potravu hlavátky, najmä ryby, ktoré sa vyskytujú v danej lokalite. Hlavátka korisť prenasleduje až na plytčiny, kde ju loví vo výtryskoch vody.
Ako vláčiť:
Nástrahy nahadzujeme vejárovito na sľubné miesta ako rozhranie tíšiny a prúdu, hlboké jamy, okolie kameňov, mostné piliere či podomleté brehy. Ak sa nedarí, zmeňte farbu alebo typ voblera, napríklad hlbokopotápavý za bezlopatkový, prípadne pohyb nástrahy. Namiesto pomalého ťahu skúste trhanie, ktoré imituje chorú rybku. Hlavátka zaberá rôznorodo – od razantného útoku po jemné zachytenie nástrahy, čo vyžaduje prudký zásek, pretože má tvrdú, kostnatú papuľu. Menšie hlavátky sa často krútia a ťahajú dole prúdom, väčšie sa dokážu prilepiť ku dnu. Súboje sú vždy výnimočné a napínavé. Unavené jedince, ktoré sa nezmestia do podberáka, vyberáme tzv. lososovým hmatom.
Nezabudnite:
- Nástraha musí byť väčšia ako 15 cm.
- Zakázané je používať mŕtvu rybku alebo jej časti.
- Lov hlavátky je na pstruhových, lipňových a kaprových vodách povolený len pre držiteľov špeciálneho povolenia.
- Lovná miera je 80 cm.
Mnohí rybári, ktorí majú povolenie na privlastnenie si hlavátky, svoj úlovok púšťajú späť, uspokoja sa so spomienkou či fotkou kráľovnej, čím prispievajú k jej zachovaniu v slovenských vodách.
Petrov Zdar!